تبلیغات
سرزمین بازیهای رایانه ای - نقد و ری بازی Mafia II -استعاره ای بر تمدن آمریكا
سه شنبه 9 شهریور 1389

نقد و ری بازی Mafia II -استعاره ای بر تمدن آمریكا

   نوشته شده توسط: بدگیم 1    نوع مطلب :نقد و برسی ،

زمانی كه GTA III سبك Open-World را به صورت سه بعدی در آورد، Illusion Softworks سازنده Mafia با پیشروی در همین سبك، داستانی بسیار غنی خلق كرد و به جای تقلید مستقیم از GTA نوعی بازی داستان محور ساخت كه طرفداران زیادی پیدا كرد. پس از هفت سال همان تیم قبلی این بار با نام 2K Czech نسخه دوم Mafia را خلق كردند و باز هم دنیای سیاه گنگسترهای دهه 40 و 50 را به نمایش گذاشتند.
 

داستان

اصلی ترین نكته تمایز Mafia  با هم سبك های خود داستان محوری آن بود و در شماره اول با یك داستان بسیار زیبا روبرو بودیم كه ما را به یاد Good Fellas و The Godfather می انداخت. در نسخه دوم دنیل واورا (Daniel Vavra) همان نویسنده شماره قبل، باز هم توانایی خود را در خلق یك اتمسفر پیچیده برای خلافكارهای قرن بیست نشان داد. كار نوشتن داستان Mafia II تقریبا هفت سال طول كشید و نتیجه بسیار درخشان بوده است. شما در نقش ویتو اسكالتا (Vito Scaletta) قرار می گیرید. ویتو در بچگی همراه با خانواده خود از سیسیل به Empire Bay (آمریكا) سفر می كند. پدر ویتو با عبارت رویای آمریكایی مزرعه خود را در ایتالیا می فروشد و به بزرگترین شهر دنیا قدم می گذارد. اما كم كم این رویا به یك كابوس تبدیل می شود و فقر گریبان گیر خانواده اسكالتا می شود. پس از سال ها ویتو با دوست قدیمی خود جو (Joe) پول به دست آوردن پول، دست به دزدی می زنند. در این بین ویتو دستگیر می شود و جو فرار می كند. سال 1945 است و ارتش آمریكا برای مقابله با نازی ها به سرباز نیاز دارد. برای همین ویتو به جای حبس، جنگ را انتخاب می كند و به كشور مادری خود یعنی ایتالیا سفر كرده و در جنگ جهانی دوم شركت می كند. طی یك حادثه ویتو تیر خورده و مجروح می شود و ارتش یك ماه مرخصی برای او در نظر می گیرد. ویتو به Empire Bay باز می گردد و جو دوست قدیمی او كاری می كند كه ویتو از خدمت معاف شود. ویتو پس از بازگشت به خانه متوجه می شود که پدر او قبل از مرگش مقداری پول از كسی قرض گرفته و حالا ویتو باید با به دست آوردن مقداری پول خانواده را از این فشار خلاص كند. داستان بازی دقیقا از اینجا شروع می شود كه ویتو به خاطر پول دوباره دست به خلاف می زند و در ادامه كار به پیوستن به بزرگترین باند خلاف جهان، یعنی مافیا می انجامد. داستان Mafia II بسیار منطقی و منظم پیش می رود. شخصیت های زیادی در آن هستند و هر كدام شخصیت پردازی بسیار خوبی دارند. در طول بازی نمی توانید به كسی كاملا اطمینان كنید، چون ممكن است روزی به خاطر پول روی شما اسلحه بكشد.
 
گرافیك

موتور بازی ساخته خود 2K Czech است كه به زیبایی شهر Empire Bay را نشان داده است. رنگ های روشن و ماشین های مختلف همراه با فیزیك خوب از نكات برجسته Mafia II هستند. متاسفانه گرافیك بی نقص هم نیست. مشكلات برش تصویر (Screen-Tearing)، افت فریم و Pop-up به ویژه در نسخه های كنسولی به بازی لطمه زده است. نسخه PC از وضعیت بهتری برخوردار است. مشكل برش تصویر خیلی كمتر است و از فریم بالاتری برخوردار است. Mafia II جزو معدود عناوینی است كه از فیزیكی جدا برای لباس و پارچه استفاده می كند. مثلا در فصل زمستان لباس ها خیلی خشك و چسبیده هستند. جهت باد لباس ها و پارچه ها را تكان می دهد. پس از مدتی لباس شما ممكن است كثیف شود و اگر خاك روی آن بنشیند تا وقتی كه آن را عوض نكنید، از بین نمی رود. ماشین ها هم از فیزیك بسیار خوبی برخوردار هستند. ذرات خاك و آب به خوبی روی آن ها می نشیند و حتی ماشین را گلی می كند. تنها DiRT 2 در این قسمت می تواند با Mafia II رقابت كند. در كل گرافیك Mafia II از نظر هنری یك عنوان بسیار موفق و از نظر فنی متوسط است. گرافیك بازی بسیار خوب است، ولی وجود باگ و ضعف های تكنیكی به بی نقص شدن آن ضربه زده است.
 
 
موسیقی/صداگذاری

قطعا همه موسیقی زیبای نسخه اول را به خاطر دارند. در Mafia II باز هم با آهنگ های زیبا روبرو هستیم و آهنگ های لایسنس شده بسیاری هم در رادیو پخش می شوند. حتی در رادیو اخبار شهر را هم می شنوید. مثلا اگر جایی را منفجر كرده باشید، مجری رادیو در اخبار شهر به این حادثه اشاره می كند. صداگذاری اسلحه و شهر خیلی خوب كار شده و شخصیت ها هم به بهترین نحو صحبت می كنند. لهجه ایتالیایی آن ها بسیار به عمیق شدن شخصیت ها كمك كرده و به لطف دیالوگ های جالب خیلی سرگرم كننده هستند. تنها مشکلی که در این میان وجود دارد، هماهنگ نبودن 50 درصد از دیالوگ ها با حرکات لب ها است.
 
گیم پلی

پیش از این كه به Mafia II به عنوان یك Open-World به سبك GTA نگاه كنیم، باید به عنوان یك بازی داستان محور به آن نگاه كرد. Mafia II همانند یك فیلم سینمایی است كه شما در سكانس های آن بازی می كنید. همه چیز در گرو داستان است. حتی بازی در یكی از مراحل كاملا از Open-World بودن خارج می شود و در محیطی بسته شكل می گیرد، چون داستان اینطور پیش می رود. دنیای Empire Bay بسیار بزرگ است. در ابتدا بازی در دهه 40 اتفاق می افتد. همه جا برفی است و هنگام رانندگی باید مراقب لیزی جاده باشید. در ادامه بازی به دهه 50 می رود. همه چیز تازه شده و Empire Bay هم شكل تازه ای به خود گرفته است. ساختمان های بلند به شهر اضافه می شوند و ماشین ها و حتی ایستگاه رادیویی هم تغییر می كند. در Mafia II همانند GTA IV می توانید به مغازه لباس فروشی رفته و هر لباسی كه خواستید بخرید. می توانید ماشین خود را رنگ آمیزی كرده و آن را ارتقاء دهید. اگر پلیس شماره پلاك شما را بردارد، می توانید پلاك ماشین خود را عوض كنید. صحبت از پلیس شد و باید اشاره كرد که پلیس های Mafia II هنوز هم همانند نسخه اول عمل می كنند. اگر با سرعت بیش از 40 رانندگی كنید، آن ها شما را جریمه می كنند. اگر تصادف كنید در صورتی كه مقصر باشید باید خسارت پرداخت كنید. بر خلاف گذشته، این بار رد كردن چراغ قرمز جریمه ای ندارد. مراحل خیلی متنوع و هیجانی هستند. اكشن بازی همانند بسیاری از TPSهای این نسل بر مبنای سنگر گیری و شلیك است كه این سنگر گیری ها با توجه به انیمیشن زیبایی كه برای آن ها درست شده خیلی جالب از آب در آمده است. شما می توانید در نبردهای تن به تن هم شركت كنید و با جای خالی دادن و مشت زدن دشمن را از پای در آورید. این قسمت در عین سادگی خیلی زیبا و هیجانی كار شده است. یك سری مراحل مخفی كاری هم وجود دارند كه از كیفیت بالایی برخوردار هستند و ضعف بازی های هم سبك خود را در این قسمت ندارد. ماشین سواری هم خیلی راحت و خوب طراحی شده است. هر ماشین هندلینگ و سرعت خاص خود را دارد و می توانید در گاراژ خود ماشین های مورد علاقه تان را پارك كنید و هر وقت كه خواستید از آن ها استفاده كنید. در كل Mafia II در زمینه گیم پلی از سبكی پیشروی می كند كه فقط Mafia I شبیه آن بود. بسیاری با مقایسه كردن گیم پلی این بازی با GTA به خطی بودن Mafia اشاره می كنند. Mafia II هیچ ماموریت فرعی ندارد و به شما اجازه نمی دهد هر وقت كه خواستید در شهر پرسه بزنید. گاهی باید حتما یك ماموریت را تمام كنید تا به شهر بازگردید. این داستان محوری بودن بازی سبكی جدید برای Mafia II خلق كرده كه اگر با دید درست به آن نگاه كنیم پر از هیجان و سورپرایز است. اما از آنجایی که این بازی در جرگه عناوین Open-World قرار می گیرد و سازندگان آن هم چنین ادعایی را دارند، بنابراین باید المان های این سبک در Mafia II گنجانده می شد.


نتیجه گیری

Mafia II به شدت وفادار به بازی قبل است و تجربه ای بسیار زیبا در زمینه داستان دارد. بعضی مشكلات گرافیكی و فنی باعث شده Mafia II آنطور كه باید درخشان نباشد، ولی با این وجود هیچ گاه تجربه لذت بخش این بازی را از دست ندهید.


How do you strengthen your Achilles tendon?
دوشنبه 16 مرداد 1396 11:51 ق.ظ
Spot on with this write-up, I really believe that this web site needs much more
attention. I'll probably be returning to read more, thanks for the information!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر